Indeks cen dóbr konsumpcyjnych | CPI

Indeks cen dóbr konsumpcyjnych

Indeks cen dóbr konsumpcyjnych potocznie nazywany inflacją przedstawia się jako bez wątpienia najbardziej znaną na świecie miarę poziomu inflacji. CPI jest indeksem pokazującym podniesienie lub spadek cen usług i towarów.

Consumer Price Index lub CPI czyli Indeks cen dóbr konsumpcyjnych potocznie nazywany inflacją przedstawia się jako bez wątpienia najbardziej znaną na świecie miarę poziomu inflacji. CPI jest indeksem pokazującym podniesienie lub spadek cen usług i towarów. Wskaźnik CPI formułuje się jako średnią ważoną kosztów standardowych towarów i usług nabywanych przez standardową rodzinę.

Do kalkulacji Consumer Price Index używa się statystyczny koszyk zakupów, który tworzony jest w oparciu o badania formy rozchodów przeciętnego gospodarstwa domowego. Innymi słowy stosowana jest Klasyfikacja Spożycia Indywidualnego według Celu, zaadaptowana na potrzeby Zharmonizowanych Wskaźników Cen Konsumpcyjnych (ang. Harmonised Index of Consumer Prices, HICP). Przy szacowaniu CPI zastosowanie mają odmienne metodologie. Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów CPI należy tak zwana inflacja bazowa – bazowy indeks CPI (ang. Core Consumer Price Index, CCPI), czyli CPI szacowane z pominięciem kosztów zużytej energii oraz żywności, które są kształtowane w dużej części przez czynniki nie związane z polityką pieniężną.

Zastosowanie

CPI – Indeks cen dóbr konsumpcyjnych zaliczany jest do najistotniejszych wskaźników z dziedziny ekonomii, głównie przez to że sporo innego rodzaju wskaźników ekonomicznych jest określanych w znaczącym stopniu bazując na wskaźniku CPI. Publikacja w kalendarium makro indeksu CPI pozwala odpowiedzieć na wiele istotnych kwestii dotyczących poziomów wielu różnego rodzaju indeksów oraz danych o tematyce makroekonomicznej. Biorąc to wszystko pod uwagę publikacja wskaźnika CPI będzie miała niezmiernie istotny, często fundamentalny wpływ na rozwój wydarzeń na większości rodzajach rynków finansowych, największy jednak na rynki akcji i długu.

Na podstawie publikacji w kalendarium wskaźników CPI inwestorzy często będą opierać swoje oczekiwania co do dalszych posunięć banków centralnych w obszarze polityki pieniężnej. Kończąc, dochodzimy do wniosku, że CPI czyli indeks cen dóbr konsumpcyjnych pochodzi z grupy wskaźników, na których znaczenie należy zwrócić wyjątkową uwagę.

Komentowanie wyłączone.

Blitzy Theme & Wordpress PL