Odmiany wskaźników

Odmiany wskaźników

Wskaźniki wprowadzone do obiegu przez organy i ich agendy statystyczne nierzadko zaopatrzone są przypiskami MoM, QoQ i YoY bądź też w języku polskim m/m, k/k oraz r/r.

Wskaźniki wprowadzone do obiegu przez organy i  ich agendy statystyczne nierzadko zaopatrzone są przypiskami MoM, QoQ i YoY bądź też w języku polskim m/m, k/k oraz r/r. Czym są te sygnatury? Jak należy odczytywać konkretny indeks opublikowany w kalendarium makroekonomicznym? Rozwiązania na niniejsze zagadnienie zapewni dalszy tekst. Przy pomocy tej wiedzy, inwestorzy określają jak znaczący jest wpływ (ang. Impact) danego wskaźnika na gospodarkę kraju w konkretnej perspektywie czasowej.  To znaczy  z jaką siłą dany tekst wpłynie na wartość waluty oraz długu.

Miesiąc do Miesiąca

Miesiąc do Miesiąca, m/m (ang. Month-over-Month, MoM) czyli  zmiany wartości poziomu danego wskaźnika są przedstawione w zależności do poprzedzającego miesiąca. Informacje badane w stosunku Miesiąc do Miesiąca zdają się być bardziej zmienne i reaktywne, gdyż są one bardziej podatne na zajścia. Takimi jednokrotnymi sygnałami przemieniającymi obraz rynku mogą być np.: załamanie na giełdzie lub kataklizmy i klęski żywiołowe. Pomimo że wspomniane wydarzenia należą do całkiem spektakularnych do niniejszej kohorty powinno się również zaliczyć okoliczności powodujące mniejsze perturbacje, takie jak:  okresowe przemiany, miesiące z mniejszą lub wyższą liczbą dni roboczych, sezon wakacyjny, świąteczny, itp.

Przykładowo: w marcu w kalendarium odczytamy zmianę powstającą z konfrontacji przeciętnej stawki z miesiąca stycznia do przeciętnej stawki z miesiąca lutego danego indeksu (np. PMI, CPI itd.).

Kwartał do Kwartału

Indeksy publikowane z adnotacją Kwartał do Kwartału, k/k (ang. Quarter-over-Quarter, QoQ) przedstawiają dane przeliczane na bazie przemiany odnośnie do wcześniejszego kwartału rozrachunkowego. W ten sposób powstają porównania dalszych trymestrów, na przykład pierwszy do drugiego (Q1/Q2). Duża liczba indeksów pokazuje  się w niniejszym układzie i są uznawane za jedne z istotniejszych. Przykładem może tu być PKB. Wskaźniki te są uważane za mniej wrażliwe na  krótkotrwałe zmienności w porównaniu z indeksami porównującymi dalsze miesiące, mimo tego trwają jednakże bardziej dynamiczne niż wskaźniki porównujące następne lata. System trymestralny jest podatny na przemiany połączone z zakończeniem oraz rozpoczęciem roku.  Znaczenie ma tutaj i rok kalendarzowy jak i finansowy: martwy okres na początku wynikający z fazy planowania oraz wypoczynku Vs dynamiczne ożywienie na zakończenie następujące z powiększonych obrotów na Boże Narodzenie oraz zamykania budżetów.

W praktyce prezentuje się to w sposób następujący: w kwietniu  lub maju w kalendarium pojawi się informacja o doniosłości motyfikacji doniosłości średniej między ostatnim trymestrem zeszłego roku (Q4) a pierwszym trymestrem obecnego okresu rozliczeniowego (Q1)

Rok do Roku

Wskaźniki Rok do Roku, r/r (ang. Year-over-Year, YoY) prezentują przemiany w stawkach danych rocznych. Zatem wskazywana jest rozbieżność między średnią z roku poprzedniego w zestawieniu do średniej z roku bieżącego. Dlatego że zebrane do analizy informacje są rozleglejsze w porównaniu do uprzednio wspomnianych wersji, pozwalają na lepsze przeglądy tendencji długoterminowych danego wskaźnika. Taka kategoria dotyczy najważniejszych wskaźników, takich jak na przykład:  CPI, HPI, RPI oraz sprzedaż detaliczna.

Konkludując, powinno się więc zwrócić baczna uwagę z którą z odmian wskaźnika mamy do czynienia. Zależnie od tego który moment zostaje zestawiony trendy mogą się od siebie odróżniać. Na przykład zmalenie w styczniu o 0.1 p. wskaźnika miesięcznego może nie mieć znaczenia w porównaniu z odnotowanym powiększeniem o 2 p. wskaźnika rozpatrywanym z dwunastomiesięczną   częstością, którego okres kończy się w tym samym czasie – czyli styczniu pewnego roku.

Powinno się podkreślić wcześniej wspomniane opóźnienie w emisji indeksów. W kalendarium publikacja konkretnego indeksu dokona się w chwili opublikowania rezultatów sprawozdania do oficjalnej wiadomości. Badanie kwestionariuszy oraz różnych indeksów niezbędnych do podania prawdziwego efektu nierzadko zajmuje kilkanaście dni a czasem parę tygodni. Mimo że będzie on odnosił się do minionego okresu to sama jego publikacja zaważy na aktualnych kursach i jest wskazówką powiadamiającą inwestorów o chwilowych wahaniach.  Są to impulsy które powinno się uważnie śledzić i błyskawicznie wykorzystywać podczas układania strategii inwestycyjnej.

Komentowanie wyłączone.

Blitzy Theme & Wordpress PL